11:46  OT DERGİ & MART 2024  23:32  ZEYNEP GÜNEŞ BAŞARILI OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  23:17  BABA & KIZ AYNI REKLAM FİLMİNDE  22:32  USTA OYUNCU METİN YILDIRIM REKLAM FİLMİNDE  22:30  ECE BAYKAL USTA OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  22:27  USTA OYUNCU VAHDET ÇAKAR’DAN YENİ REKLAM FİLMİ  14:51  AYŞEGÜL ASAR  14:48  MUSTAFA HEPER  13:03  GÜZEL OYUNCU AYŞEGÜL ASAR YENİ FİLMİYLE ÇOK İDDİALI  12:56  MUSTAFA HEPER REKLAM FİLMİYLE YENİDEN GÜNDEMDE  23:20  KADİR GÜLTEKİN ÇOK YAKINDA REKLAM FİLMİ İLE SİZLERLE  23:09  GÜLŞAH YAPRAKÇI REKLAM FİLMİNDE  22:57  MİTHAT KAHRAMAN OYUNCULUĞUYLA YÖNETMENİNDEN TAM NOT ALDI  22:52  KEREM İÇYER BAŞARILI OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  22:24  ERCAN ÖZKAYA REKLAM FİLMİNDE  22:10  ARMİNA SU KAYA “YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR”  21:53  KEMAL KAYA İLK OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  23:41  DİDEM BAL  12:46  GÜLŞAH YAPRAKÇI   12:31  HIZ ÇAĞINDA HAKİKATİ ARAYANLARA KİTAP ÖNERİSİ: “PLAZA SUFİSİ”  
 
BÜYÜKŞEHİR İLE KADIN EMEĞİ DEĞERE DÖNÜŞÜYOR

Türkiye’deki ekonomik kalkınmanın en önemli yapı taşlarından biri olan tarımsal üretimde büyük bir role sahip olan kadınlar, verdikleri emek ve alınteri ile ekonomik kalkınmada da ne denli önemli olduklarını göstererek tarımın her alanında yer almaya devam ediyor.

 

Hayvan yetiştiriciliğinden meyve-sebze üreticiliğine, balıkçılıktan arıcılığa kadar tarımın her alanında var olan üretici kadınlar; Türkiye’nin farklı bölgelerinde olduğu gibi ‘Tarım Kenti’ Mersin’de de adlarından sıkça söz ettiriyor. Çiftçi Basiret Kara, hayvan yetiştiricisi Esin Çapan ve balıkçı Deniz Akbaş… Her biri Mersin’in farklı noktalarında farklı üretim alanlarıyla uğraşan üretici kadınlardan sadece birkaçı. Hepsinin ortak özelliği ise Mersin Büyükşehir Belediyesi ile tanışmış olmaları.

Kadınlar Büyükşehir ile hayata daha özgüvenli bakıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadınların hayatın her alanında olduğu gibi tarımdaki varlığının da öneminin bilinciyle, tarımsal üretime daha fazla katılmaları ve ekonomik anlamda güçlenmeleri için desteğini sürdürüyor. Büyükşehir’in üretime ve üreticiye yönelik projelerinden yararlanan üretici kadınlar, bu sayede tarımda daha fazla yer alabiliyor, ekonomik anlamda güçlendikçe özgürleşiyor ve hayata daha özgüvenli bakıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hayata geçirdiği projelerden ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinden bugüne kadar 121 kadın yararlanırken, ‘Arı Yetiştiricilerine Alet Ekipman Desteği’ projesinden ise 133 kadın faydalandı. Büyükşehir’in fide ve fidan desteği sunduğu ‘Destek Büyükşehir’den, Üretim Çiftçi’den’ projesiyle de 2 bin 27 kadın, üretmenin mutluluğunu yaşarken, Büyükşehir’in en yeni projelerinden olan ‘Destek Büyükşehir’den Kısmet Denizden’ projesi kapsamında ise 30 kadın balıkçı bu sezon Büyükşehir’in kendilerine sunduğu ekipmanlarla denize açıldı.

Çiftçi Basiret Kara: Büyükşehir’in desteği üreticiler için çok önemli”

36 yaşındaki Basiret Kara, Büyükşehir Belediyesi’nin avokado fidanı desteğinden yararlanan kadın üreticilerden. 10 yıldır çiftçilik yaptığını söyleyen Kara, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini tesadüfen duyduğunu söyleyerek, “Başvurdum, olumlu dönüş oldu. Çok da iyi oldu. İyi ki de oldu. 3, 3 buçuk yıldır avokadoya dönüş yapıyoruz” dedi. Büyükşehir’in desteğinin üreticiler için önemli olduğunu vurgulayan Kara, “Ben daha önce araştırdım, maliyet olarak yarı yarıya düşük maliyet. Bugünlerde bütün maliyetler arttığı için fidan fiyatları da artıyor. Yarı yarıyanın bile üzerinde çok güzel bir destek bu bizim için. 3 fidanın yerine 5-6 fidan almış oluyoruz” diye konuştu.

“Kadın üreticiye destek verilmesi müthiş derecede güzel”

Kara, “Kadın üreticiye destek verilmesi müthiş derecede güzel bir şey” derken, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e, “Kendisinin de ziraat kökenli birisi olduğunu biliyorum. Kendisine teşekkür ederim, çok güzel bir uygulama. İnşallah bu şekilde de hep devam eder. Kadın üretici sayımız da artar” cümleleriyle teşekkür etti. Üretime cesaret edemeyen kadınlar için de tavsiyelerde bulunan Kara, “Evde oturmasındansa küçük bir hobi bahçesi de olsa oradan ilerleterek işini yürütebilir. Bütün kadınlar yapmalı bunu. Hiçbir kadın evinde oturmasın. Çalışsın kendi kazancını kendi kazansın” ifadelerine yer verdi.

Hayvan yetiştiricisi Esin Çapan: “Bu tür teşvikler bizlere yeni bir umut oluyor”

Hayvan yetiştiricisi Esin Çapan ise, Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılında hayata geçirdiği ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ ile ulaştığı kadınlardan birisi. Birkaç sene öncesine kadar hayvancılıkla uğraşan fakat artan girdi maliyetleri sebebiyle büyükbaş hayvanlarını satan Çapan ailesi, Büyükşehir’in tarımsal destek projesi ile yeniden hayvancılığa döndü. Esin Çapan, şimdilerde vaktinin büyük çoğunluğunu hayvanlarla iç içe geçiriyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere sağladığı projeyi duyup başvuru yaptığını aktaran Esin Çapan, “Muhtarımız sosyal medyadan projeyle ilgili paylaşım yapmıştı. Biz de projeye başvuru yaptık ve bana çıktı. Küçüklüğümden beri hayvanlarımız vardı. Bize çıktığını görünce çok mutlu olduk. Hayvanlarla uğraşmayı seviyoruz. Zor yanları da var, kolay yanları da. Hayvanları sevdiğim için bana güzel geliyor” dedi. Gübre, mazot ve yem fiyatlarının son yıllarda çok artması sebebiyle insanların tarım ve hayvancılıktan elini çektiğini belirten Çapan, “Artık her şey çok pahalılaştı. Geçinmek çok zor. Tarım ve hayvancılıktan kimse para kazanamıyor. Bu tarz teşvikler; üreticilere yeni bir umut kapısı olup, nefes aldırıyor. Aynı zamanda üretmemize de fayda sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Kadın isterse her şeyi yapar”

Çapan, projelerin hem güzel hem de teşvik edici projeler olduğunu dile getirerek, “Kadın isterse her şeyi yapar. 25 yaşında olmama rağmen ben hayvanlarla uğraşıp bu işin altından kalkabiliyorum. Aileme katkı sağlayabiliyorum. Diğer kadınlar da projeye başvuru yapsın. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu teşviki sayesinde üretimin devamlı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Balıkçı Deniz Akbaş: “Üretici olarak bu tür destekler bizi çok mutlu ediyor”

Büyükşehir’in yeni desteklerinden olan ‘Destek Büyükşehir’den Kısmet Denizden’ projesinden yararlanan Deniz Akbaş da, Büyükşehir’in desteğini alarak üretim yapan ve emeğini kazanca dönüştüren kadınlardan sadece biri. Balıkçılığın çok zor bir meslek olduğunu ve Büyükşehir’in verdiği destek ile rahat bir nefes aldıklarını belirten Deniz Akbaş, “Balıkçılık gerçekten zor bir meslek. Bizler eleman parası vermemek için akşama kadar uğraşıyoruz. Başkanımız Vahap Seçer’e verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Her şey çok pahalı, mazot, ağ ücretleri aldı başını gidiyor. Bu destekler çok gurur verici. Geçen aradılar ‘Gelin Karaduvar’da bir etkinliğimiz var. Boya, çizme muşamba verilecek’ dediler. Bunlar bizi o kadar mutlu etti ki. Çünkü bizler göz ardı edilen insanlarız. Balıkçı dediğiniz zaman geri kalmış bir plandayız. Üretici olarak bu tür destekler bizi çok mutlu ediyor” ifadelerine yer verdi.

 
 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!


 
   


 
       
 
  FLAŞ HABER

  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 
..
  
  FLAŞ HABER
 

İHSAN TAŞ KİMDİR, NERELİDİR?
 Devamı...

 

Evla Çalışkan,Mahfesığmaz Mahallemizin Geleceğini Şekillendirecek Çalışkan Kadın
 Devamı...

 

Aşkınızı Tüm Dünya’ya Duyuracağınız Özel Gününüz için Yeniden Anlaşma İmz
 Devamı...

 

CUMHURİYET COŞKUSU MERSİN’DE SANATLA BULUŞTU
 Devamı...

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN, CUMHURİYET’İN 100. YILINA YAKIŞIR KUTLAMALAR
 Devamı...

 

ÇOCUKLAR, CUMHURİYET’İN 100. YILINI ADINA YARAŞIR BİR COŞKUYLA KUTLADI
 Devamı...

 

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, FİLOSUNU GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR
 Devamı...

 

MESKİ, TARSUS VE AKDENİZ’DE YAĞMURSUYU HATTI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
 Devamı...

 

Dünya yıldızlarının zayıflamak için kullandığı o cihaz artık Rahime Biçer Beauty
 Devamı...

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


       
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA