11:46  OT DERGİ & MART 2024  23:32  ZEYNEP GÜNEŞ BAŞARILI OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  23:17  BABA & KIZ AYNI REKLAM FİLMİNDE  22:32  USTA OYUNCU METİN YILDIRIM REKLAM FİLMİNDE  22:30  ECE BAYKAL USTA OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  22:27  USTA OYUNCU VAHDET ÇAKAR’DAN YENİ REKLAM FİLMİ  14:51  AYŞEGÜL ASAR  14:48  MUSTAFA HEPER  13:03  GÜZEL OYUNCU AYŞEGÜL ASAR YENİ FİLMİYLE ÇOK İDDİALI  12:56  MUSTAFA HEPER REKLAM FİLMİYLE YENİDEN GÜNDEMDE  23:20  KADİR GÜLTEKİN ÇOK YAKINDA REKLAM FİLMİ İLE SİZLERLE  23:09  GÜLŞAH YAPRAKÇI REKLAM FİLMİNDE  22:57  MİTHAT KAHRAMAN OYUNCULUĞUYLA YÖNETMENİNDEN TAM NOT ALDI  22:52  KEREM İÇYER BAŞARILI OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  22:24  ERCAN ÖZKAYA REKLAM FİLMİNDE  22:10  ARMİNA SU KAYA “YENİ BİR YILDIZ DOĞUYOR”  21:53  KEMAL KAYA İLK OYUNCULUĞUYLA TAM NOT ALDI  23:41  DİDEM BAL  12:46  GÜLŞAH YAPRAKÇI   12:31  HIZ ÇAĞINDA HAKİKATİ ARAYANLARA KİTAP ÖNERİSİ: “PLAZA SUFİSİ”  
 
BÜYÜKŞEHİR, GENÇLERE ULUSLARARASI PROJELERDE YER AÇIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde Mezitli ve Tarsus’ta faaliyet gösteren Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri, genç yeteneklerin uluslararası projelerde yer almalarına fırsat sunmaya devam ediyor.

 

162 ülke ile eş zamanlı gerçekleşen ve NASA tarafından organize edilen ‘Space Challenge 2023 Hackathon’ etkinliğine, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri’nde eğitim alan öğrenciler de katıldı. 48 saat boyunca süren projede lise öğrencilerinin yanı sıra, üniversite öğrencileri de yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi Berdan Konukevi’nde gerçekleşen proje çalışmasında öğrenciler, NASA tarafından verilen tematik problemlere çözümler üreterek; oyun, yazılım ve proje geliştirmesi sağladılar.

Öğrenciler bu çalışmayı yaparken sportif faaliyetlerle, STEM etkinlikleriyle, yaratıcı drama faaliyetleriyle ve diğer sosyal aktivitelerle dolu bir süreç yaşadılar.

NASA'da görev yapan Yüksek Bilgisayar Teknolojisi Mühendisi Pinar Moore’nin de destek verdiği çalışmada, öğrencileri mentör öğretmenler de yalnız bırakmadı. Toplam 35 öğrencinin katıldığı ve 6 gruptan oluşan takımlar 6 proje üreterek, NASA’nın sistemine yüklediler. Projeler onay alırsa, öğrenciler NASA’ya götürülecek. Program sonunda öğrencilere, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu tarafından katılım sertifikaları verildi.

Aşkın: “Etkinliğin amacı, NASA’nın belirlemiş olduğu problemlere gençlerin çözüm bulması”

NASA’nın düzenlemiş olduğu bir etkinliğe gençlerin başvurduğunu ve Berdan Konukevi’nde 48 saat süren Hackathon’a katılım sağladıklarını belirten Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi Sorumlusu Emre Aşkın, bu etkinliğe gönüllü öğretmenlerin de destek olduğunu kaydederek, “Buradaki amaç, NASA’nın belirlemiş olduğu problemlere gençlerin çözüm bulması. Projelerini NASA’nın sistemine giriş yapacaklar ve daha sonrasında değerlendirme başlayacak. Değerlendirmeler sonucunda gençlerin NASA’ya gezileri söz konusu. Bugün lise öğrencilerimizin yanı sıra, üniversite öğrencilerimiz de aramızda ve gençlere mentörlük sağlıyorlar. Yine dışarıdan destek aldığımız gönüllü öğretmenlerimiz de var. Onlar da çocukların araştırma projelerine destek oluyorlar” dedi.

Aslan: “Kazanırsak, NASA’ya gerçekleşecek olan bir haftalık geziye katılacağız”

10. sınıftan başlayarak Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nin imkanlarından faydalanan ve şu anda Tarsus Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nde okuyan Yeliz Aslan, “Biz 6 grup olduğumuz için, 6 tane konu seçtik ve arkadaşlarımızla birlikte şu an onları geliştiriyoruz. Eğer kazanırsak, NASA’ya gerçekleşecek olan bir haftalık geziye katılacağız” diye konuştu.

Toprak: “Bu proje kapsamında birçok yeni şey öğreniyoruz”

Mezitli Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’ne devam eden 11. sınıf öğrencisi Sultan Toprak, projede yer almaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, “Arkadaşlarımızla birlikte projemizi hazırlıyor, planlıyor ve sisteme sunuyoruz. Bu proje kapsamında birçok yeni şey öğreniyoruz ve yeni şeyler öğrenirken de deneyimlerimizin ileriki zamanlarda bize faydalı olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Parça: “NASA için belirli sorunlara çözüm üretmek bizim için çok keyifli”

Etkinliğe katılan öğrencilerden Kağan Parça ise, projenin keyifli olduğunu vurgulayarak, “Ekibimizle beraber bu Hackathon’a katılmaya karar verdik. NASA için belirli sorunlara çözüm üretmek, bizim için çok keyifli. Umarım yakında NASA ile beraber çalışırız” dedi.

 
 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!


 
   


 
       
 
  FLAŞ HABER

  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 
..
  
  FLAŞ HABER
 

İHSAN TAŞ KİMDİR, NERELİDİR?
 Devamı...

 

Evla Çalışkan,Mahfesığmaz Mahallemizin Geleceğini Şekillendirecek Çalışkan Kadın
 Devamı...

 

Aşkınızı Tüm Dünya’ya Duyuracağınız Özel Gününüz için Yeniden Anlaşma İmz
 Devamı...

 

CUMHURİYET COŞKUSU MERSİN’DE SANATLA BULUŞTU
 Devamı...

 

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN, CUMHURİYET’İN 100. YILINA YAKIŞIR KUTLAMALAR
 Devamı...

 

ÇOCUKLAR, CUMHURİYET’İN 100. YILINI ADINA YARAŞIR BİR COŞKUYLA KUTLADI
 Devamı...

 

BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, FİLOSUNU GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR
 Devamı...

 

MESKİ, TARSUS VE AKDENİZ’DE YAĞMURSUYU HATTI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
 Devamı...

 

Dünya yıldızlarının zayıflamak için kullandığı o cihaz artık Rahime Biçer Beauty
 Devamı...

 
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


       
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA