20:18  ERDEMLİ ESNAFININ HAYALİ GERÇEK OLUYOR  10:27  BÜYÜKŞEHİR, KÖPEK ATIK İSTASYONU SAYISINI İKİ KATINA ÇIKARDI  19:41  BÜYÜKŞEHİR’İN ÜRETİCİ KADIN STANTLARI BU KEZ DE ERDEMLİ’DE AÇILDI  16:06  SUFLE’DEN "BEYAZ YALAN"  14:28  PEŞINDEN KOŞULAN BIR HAYAL DAHA: ANA SHINE “DIGITAL LOVE” ILE BÜYÜLEMEYE DEVAM EDIYOR  13:50  ALARA SERENA’DAN YENI HIT "KıVıLCıM"  13:35  AILELER 2 GÜN HEKIMSIZ KALDı  10:03  BU YAZ DA ÇOCUKLARIN DONDURMALARI MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN  20:32  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YÖRÜKLERE HİZMETLERİ DEVAM EDİYOR  14:58  BÜYÜKŞEHİR, HALK KART’IN HAZİRAN AYI TUTARLARINI HESAPLARA YATIRDI  10:27  BÜYÜKŞEHİR’İN EMEKLİ EVİ ÜYELERİ DARISEKİSİ GEZİSİ İLE KÖY HAVASI ALDI  20:43  BAŞKAN SEÇER, U11-U12 FUTBOL ŞENLİĞİ ÖDÜL TÖRENİ’NE KATILDI  14:19  MERSİNLİLER, YILDIZLARIN ALTINDA KONSERİ İLE KEYİFLİ BİR AKŞAM GEÇİRDİ  08:24  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERE İLKLERİ YAŞATMAYA DEVAM EDİYOR  20:05  BAŞKAN SEÇER: "HAYAT PAHALILIĞI EMEKLİLERİ DAHA FAZLA ETKİLİYOR"  13:47  KÜLTÜR PARK’TAKİ SALDIRILARA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ  08:53  BAŞKAN SEÇER, MEZUNİYET TÖRENİ’NDE GENÇ HEKİMLERİN HEYECANLARINA ORTAK OLDU  10:19  BİSİKLETSEVERLER 30 KİLOMETRELİK SÜRÜŞ YAPTI  20:34  KARİYER MERKEZİ’NİN GENEL MUHASEBE KURSU 30 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR  12:06  SEKTÖRÜN 3 GÜÇLÜ KADIN İSMİ BİR ARADA  
 

NEOTERAPİ NEDİR ? | Türkiye Life Magazin
image

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG  YASEMİN KUTLU VARAN
NEOTERAPİ NEDİR ?

Öncelikle Ben kimim ?

    2001 Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunuyum daha sonra Brussels Capital Üniversitesinde Klinik Psikoloji alanında eğitimimi tamamladım. Uluslararası Tomatis Terapisti ve Biorezonans  uzmanıyım.Evli ve bir çocuk annesiyim.

    Neoterapi nedir?

     Neoterapi kurucusu olduğum terapi merkezinin ismi. Merkez Adana da ben, İstanbul Şubede Ortağım ve aynı zamanda kuzenim olan Uzman Klinik Psikolog Perim Seçmen ile birlikte merkezimizde; Psikolojik Destek Seansları( Depresyon , Panik Atak, Stresle başa çıkma…vb), grup terapileri, Aile ve çocuk odaklı terapiler, Aile içi etkili iletişim, Sağlıklı çocuk yetiştirmek, Boşanma öncesi ve sonrası yeni dengelere adaptasyon, zeka, gelişim ve resim ve kişilik testleri uygulanmaktadır.Bunların yanında özel ve resmi kurum,işyerleri,dernek,okul,anaokulları,kolejler ve özel kuruluşlara etkili iletişim kurma yöntemleri konusunda seminerler,hizmet içi eğitimler ve Psikolojik hizmetler verilmektedir.  Yanı sıra bağımlılıklara yönelik Rezonans ve Tomatis terapileri yapılmaktadır.

       Yoğun olarak kilo ve arkasından sigara bırakma pandemi döneminde ise artan alkol seansları çalışıyoruz. Çünkü diyet yapmak işkence olmaktan çıkıyor bizimle,gelen kişiler kendini diyette gibi hissetmemeye sağlıklı beslenmeye başlıyorlar.Hepimiz sağlıklı beslenmeyi biliyoruz fakat uygulayamıyor gördüğümüz böreği yada tatlıyı dayanamayıp yiyip yarın başlarım diyete diyoruz.Diyet yapmak ya da herhangi bir bağımlılığımızdan ( sigara,alkol,çikolata,nutella,kola,cips,tatalı,ekmek , hamur işleri , makarna kısacası karbonhidrat...vs) vazgeçmek kolay değildir ve kesinlikle psikolojik bir durumdur.İnsanlar ilk duyduklarında Psikolog ile diyet yapmanın ne alakası var diyorlar sonra buraya geldiklerinde neden bugüne kadar başaramadıklarını, neden o tatlıdan vazgeçememelerinin altındaki psikolojik sebepleri fark etmeye başlıyorlar.Bizler ya diyetteyiz ya da değiliz işte tam da bu noktada bizler devreye giriyoruz.  

       Peki nasıl bir işlemle insanlar rahatsız oldukları yada bağımlısı oldukları  maddelerden kurtuluyorlar?

       Rezonans sistemi ile yardımcı oluyoruz yetmediğini gördüğümüz noktada  farklı terapi yöntemlerini de ( bach çiçekleri , Tomatis müzik terapisi, ondamed, omega dengeleme sistemi ...vs) ekliyoruz.  Rezonas bir yankıdır, titreşimdir ve her maddenin kendine özel bir titreşimi vardır ve çevresindekiler ile  titreşimler sayesinde iletişim kurarlar.Kullandığımız Rezonans  cihazı bu mantıkla yola çıkarak bağımlılıklar  Sigara -Alkol - kilo verme ( Karbonhidrat-Tatlı-Hamur işleri-Ekmek-Çikolata-Kola….vs.) ve diğer korku kaygı ve farklı bağımlılıklar  konusunda spesifikleşmiş bir cihazdır. Seans sırasında rahat bir koltukta oturuyor olacaksınız, ellerinizde iletken çubuklar  ve ayaklarınızda özel iletken plakalara basıyor olacaksınız. Yaklaşık 1saat süren bu seansların devamlılığı konusunda kişilerin durumuna göre seans sonrası karar verilir.

     Kesin ve net Çözüm mü?

    Mesela kişi şekere inanilmaz düşkün , yemeden duramıyor.  Arkasında psikolojik sebepler mi var yani?

    Şeker düşkünlüğü veya ekmek, hamurişi...vs hepsinin altında bir sebep tabiî ki  yatmaktadır.O nedenle kiloları sürekli verip geri alıyoruz.Yani onlardan kontrollü bir şekilde uzaklaşamıyoruz.Yasaklanıyor ve cazip hale geliyor.Yasak bitince de saldırı gibi tekrar yemeye başlıyor ve kısa zamanda  zahmetle verilen kilolar geri alınıyor maalesef….:( İşte biz bu durumda devreye giriyoruz. Bize gelen danışanlar kendilerinde yarattığımız değişime inanamıyorlar ve yarattığımız etki geçici olmuyor. Artık ekmeğe ya da tatlıya rahatlıkla Hayır diyebiliyor. İradeleri kuvvetleniyor ve nefislerine hakim olabiliyorlar.

         Ayrıca rezonans yöntemi ile psikolojik sorunlarda da panik atak,depresyon,öfke nöbetleri gibi konularda da yardımcı olabiliyoruz. Herhangi bir ilaç kullanmadan hiçbir yan etkisi olmadan yaptığımız rezonans terapileri dünyada da oldukça yaygın özelliklede  doktorların kendi tedavilerine destek amaçlı  tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bach çiçekleri esanslarını kullanıyoruz. Rezonans dışında  Avrupa da yaklaşık 45 yıldır kullanılan Tomatis Terapisini ( Müzik, ses terapisi ) de 2015 yılından bu yana  Türkiye’de de kullanıyoruz. Özellikle Psikolojik sorunlarda Tomatis Terapisi ile de destek sağlıyoruz. Ayrıca son dönemlerde biofeedback ve omega kişisel dengeleme enerji seansları ile de danışanlarımıza destek oluyoruz. Yaklaşık 45 ile 50 dk. Arası süren bu terapi yöntemleri tüm dünya da kullanılan fakat kesinlikle teşhis yada tedavi amacı taşımayan uygulamalardır.

        Bağımlılıklar kişide yarattığı anlama göre değişir. Örneğin kimi 4 paket sigara içer kimi 1 paket…. Sigara bırakma terapilerinde ise ; tek seans sonrasında vücut nikotini ve yarattığı etkilerini unutuyor, 2 gün geçtikten sonra kişinin sigara içilen ortamlara  özellikle girmesini istiyoruz çünkü kişide sigara içme talebinin hiç olmaması, sigara dumanına karşı vücutta bir tepki oluşması bu terapinin ayrıca özelliğidir. Özetle nikotinin yıllarca vücutta yarattığı toleransı , intoleransa çevirerek daha önce sigara içmemiş gibi hissetmenizi sağlayan bir rezonans cihazıdır. Fakat karbonhidrat bağımlılığı 8 seansa kadar çıkabiliyor. Ama genel olarak 2 seans sonrasında karbonhidrat ve tatlıya karşı BAĞIMLILIK bitebiliyor. Alkolü 4 gün ara ile 3 seans alıyoruz. Alkolü azaltmak isteyenlerde seans sayısı 6 ya çıkabiliyor. Tomatis terapisi ise 13 gün süren günde 80 dk süren  bir terapi yöntemidir. Omega terapisi ise haftada bir 20dk süren bir terapi yöntemidir.

     Kilo vermekte zorlanan fakat kilo vermek isteyen, bağımlılıklarından zorlanmadan vazgeçmek isteyen herkesi bekliyoruz. Ruh ve beden bir bütündür. İkisi beraberinde işler ve beraberinde iyi olmalıdır.Herkese bol sağlıklı günler diliyorum.

        Hepimizi ilgilendiren sağlıklı  yaşam için yazılarımızı izlemeye devam edinnnn…..

 

Klinik Psikolog Yasemin Kutlu Varan

Uluslar arası Tomatis Uzmanı  ve Rezonans Terapisti

     

 

 

  Yazı Tarihi : 29.04.2021 14:23:31 | E-Mail : simal@turkiyelife.com.tr
 
   
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 • NEOTERAPİ NEDİR ?

 •  
    YORUMLAR
   
  Adınız Soyadınız :

  Yorumunuz          :

  Güvenlik Kodu     : Güvenlik Kodu
  Kod                        :

      
     


   
         
   
    FLAŞ HABER

    YAZARLAR
   

   


         
   
   
  ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

   
  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
  turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

  URA MEDYA