14:23  HASİP ARVAS KİMDİR?  02:24  FİKRET ÇAYLAK RÖPORTAJI  01:10  CAN LEMAN, CANAN’INI ARIYOR  13:40  PINAR SÜER MÜZİK PİYASASINA HIZLI BİR GİRİŞ YAPTI   16:04  ŞIMAL VE POPBESK ORKESTRASı’NDAN MUHTEŞEM YENI YıL KONSERI  01:48  AYKUT PALA ÖZEL RÖPORTAJ   20:51  SİMGE SAĞIN RÖPORTAJI  01:25  ENGELSİZ YÜREKLER AYKUT PALA’YI YILIN EN İYİ SUNUCUSU SEÇTİ  02:05  ALEYNA TİLKİ KELEBEĞİNİ ALDI  01:51  44.PANTENE ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU  02:37  SON DÖNEMİN EN GÖZDE SUNUCUSU AYKUT PALA MUHTEŞEM BİR GECEYE İMZA ATTI  11:46  ANADOLUM TÜRK HALK MÜZİGİ KOROSUNDA SEN DE TÜRKÜ SÖYLEYEMEK İSTERMİSİN?  00:13  TUFAN KÖROGLU "ELYARİ" KLİPLENDİ  01:19  ŞİMAL’LE ESKİMEYEN ESKİLER   16:24  CADDE DERGİSİNİN YIL DÖNÜMÜNDE SÜPRİZ BULUŞMA  15:35  YıLıN EN IYILERI ÖDÜLLENDIRILIYOR  18:43  NIL ÇAÇAN GÜMBÜR GÜMBÜR GELIYOR  18:13  KEMAL SABAH’TAN ’FARZET’  17:23  AAMİR KHAN İZDİHAMI  21:16  ŞIMAL & CEM SARAÇ KARDEŞLER MALTEPE’YI SALLADı!.. 
Kızına Olan Aşkını Sahnede Dile Getirdi

 

Geçtiğimiz günlerde Adana Gazeteciler Cemiyetinin düzenlemiş olduğu Murat Kozan Şefliğinde gerçekleştirilen  Türk Halk Müziği Konserinde koroda hem solistlik yapan hemde melodikası ile orkestrada yer alan melodika virtüözü Kadir Saraç , Kızına olan sevgisini ve özlemini sahnede Onun adının geçtiği ve Sanatçı Sümer Ezgü'nün seslendirmiş olduğu Ege düğünlerinde çalınan meşhur Gaydiri Gubbak Cemilem türküsünü seslendirdi. Her neşede bir hüzün olduğu gibi, bu neşeli türkünün arkasında da hüzünlü bir öyküsü olduğunu biliyoruz.Solist Kadir Saraç 'ın bu türküyü seslendirmek istemesinin sebebi Hüzün ve Özlem.türküyü seslendirirken  duygulu anların da dikkat çekmesiyle birlikte neşeli halleride gözlerden kaçmadı Hem kendi türküyü söylerken eğlenmesiyle birlikte  konseri izlemeye gelen davetlilerinde alkışlarıyla birlikte eğlendirdi.

Kısaca Cemilem Türküsünün Hikayesi

 Şarkının içinde geçen  Gaydırı gubbak anlamı‘’ Fıkır fıkır, yerinde duramayan, tezcanlı’’ anlamına geliyormuş bazı Ege yörelerimizde ( Denizli, Kütahya gibi ) şarkıda adı geçen kişi Cemile Aktaş Hanım da  tez canlı,onurlu ve inatçı, fıkır fıkır biri olduğu için  Ümmet Yıldırım adlı şahıs ona ‘’Gaydırı gubbak Cemilem’’ dermiş. 

‘’Ümmet Yıldırım’’ da kim? Diye merak ediyorsanız eğer

Gaydırı Gubbak Cemilem  Türküsünün sahibi aslında odur

Peki bu Cemilem Türküsünün hikayesi nasıl türküye dönüşür?

İşte onu da rahmetli Özay Gönlüm yapar. 

Ümmet Yıldırım’ın hapishane arkadaşı Kadir Aksoy onun anlattıklarını hikaye haline getirir ve bu hikaye Özay Gönlüm’e kadar ulaştırılır. Kendisi Denizli’li olmasına karşın Kütahya’nın damadı olan Özay Gönlüm, bu hikayeyi türkü haline getirir ve Ümmet Yıldırım’ın da onayı üzerine türkü dünyamıza ‘’ Gaydırı gubbak Cemile’m’’ adlı böyle bir türkü daha eklenmiş olur. 

 
 
 
 


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

    Bu Habere Hen?z Yorum Yap?lmam??..!

   


 
  FLAŞ HABER
  YAZARLAR
 
 
  HAVA DURUMU
 
..
  
  ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün

 


 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE MAGAZİN HABERLERİ MÜZİK HABERLERİ RADYO HABERLERİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
turkiyelife.com.tr © Copyright 2016-2017 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA